Full Automatic Plastic Bottle Making Machine 10L HDPE Urea Drum ABLB90II
Zhangjiagang Apollo Machinery Co.,ltd.
Contact Now
Brand Name : APOLLO
Model Number : ABLB90II
Certification : CE/SGS
Place of Origin : JIANGSU, CHINA
MOQ : 1 Set
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, T/T
Supply Ability : 20 sets per month
Delivery Time : 40 working days
Packaging Details : Film packing/Carton packing/Wooden packing
Product name : 10L HDPE urea drum extrusion plastic full automatic blow molding machine
Material : HDPE
Color : Blue
Automatic : Yes
Station : Double
Weight : 11Ton
Contact Now
10L HDPE urea drum extrusion HDPE plastic full automatic blow molding machine
Basic installation including
  • Die head: Center-feed die head
  • Blowing device: with upper blowing type
  • Technical Parameters: ( ABLB90II)
  • Max. Product volume8 16 liters
    Screw diameter 90mm
    Screw L/D ratio 24 L/D
    Screw drive power 45KW
    Screw heating capacity 12KW
    No.of heating zone 4 zones
    Output of HDPE 150KG/H
    Oil pump drive power 11 KW
    Clamping force 160KN
    Max.size of mold 530x550mm
    Mold stroke 320-620mm
    Template size 550 X 550mm
    Max.die diameter 200mm
    Blowing pressure 0.6 mpa
    Air Volume 0.9M³/MIN
    Cooling water pressure 0.3mpa
    Water consumption 90L/MIN
    Size of Machine 4.3x2.3x3.0m
    Weight of machine 11ton
    The main components of the machine. ( ABLB90II)
    electronic parts
    Name Trader
    Micro computer control system WIRETECH from TAIWAN/MUTISUBISHI
    Temperature Controller WIRETECH from TAIWAN/MUTISUBISHI
    Auxiliary Relay OMRON
    contactor Schneider from France
    Electric motor
    Schneider from France
    Three phase 380V